Krem z ceramidami – co warto o nim wiedzieć i jaki kupić?

2022-11-30
Krem z ceramidami – co warto o nim wiedzieć i jaki kupić?

Autor: mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych 

Spis treści:

  1. Czym są ceramidy i jaką rolę pełnią w kosmetykach?
  2. Skąd pochodzą ceramidy w kosmetykach?
  3. Jak stosować krem z ceramidami i jaki kupić?
  • Naturalność

Czym są ceramidy i jaką rolę pełnią w kosmetykach?

Wyobraź sobie najbardziej zewnętrzną warstwę Twojej skóry jako mur zbudowany z cegieł i zaprawy cementowej. Ten mur to jest jej warstwa ochronna – zwana rogową –  która chroni skórę przed wtargnięciem niechcianych gości (cząstek zanieczyszczeń, toksyn, bakterii) do głębszych warstw. Cegłami w murze są komórki skóry, a zaprawę tworzą ceramidy wraz z kwasami tłuszczowymi i cholesterolem (w stosunku 3:1:1). Bardziej naukowo rzecz ujmując ceramidy są substancjami lipidowymi – tłuszczowymi woskami naturalnie budującymi barierę hydrolipidową Twojej skóry (czyli ten cement międzykomórkowy właśnie). Warto wiedzieć, że ceramidy nie tylko ochraniają skórę przed utratą wody, ale także zwiększają jej wchłanianie. Ale, choć ceramidy stanowią ponad 50% całego cementu międzykomórkowego, to że jest ich najwięcej nie znaczy, że są są najważniejsze. Owszem, są bardzo istotne, jednak bez kwasów tłuszczowych i cholesterolu zaprawa w murze skóry (czyli bariera hydrolipidowa) będzie nieszczelna, co spowoduje, że woda będzie uciekać pomiędzy cegłami. 

  • Naturalność

Dlaczego potrzebujesz kremu z ceramidami?

Wszystkie składniki cementu międzykomórkowego – czyli ceramidy, kwasy tłuszczowe i cholesterol – występują w Twojej skórze naturalnie, bo sama potrafi je wytwarzać. Jednak wraz z wiekiem ich produkcja ulega spowolnieniu. Dodatkowo na zmniejszenie ilości ceramidów w skórze wpływa stres, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, palenie papierosów, nadmierne opalanie, narażanie skóry duże wahania temperatury, a także ekspozycja na silne detergenty czy stosowanie kuracji złuszczających. Wszystko to oznacza, że wraz z wiekiem starzeje się także bariera hydrolipidowa Twojej skóry – i powoli zaczyna coraz gorzej działać. A gdy zawodzą systemy chroniące przed utratą wilgotności skóra staje się coraz bardziej sucha, traci elastyczność, pogarsza się jej struktura – i tak, pojawia się na niej coraz więcej niedoskonałości. I tu z pomocą mogą przyjść ceramidy, których braki możesz uzupełniać nakładając na skórę kosmetyki je zawierające. Stosowanie ich można porównać do uszczelniania zaprawy w murze – dzięki czemu woda przestaje tak szybko przez niego przeciekać i na dłużej zostaje w skórze, pomagając Ci zachować zdrowy wygląd skóry.

Dlaczego ceramidy łatwo przenikają w głąb skóry?

Ubytek ceramidów w skórze możesz uzupełniać za pomocą zawierających je kremów. Dobra wiadomość? Ceramidy z kosmetyków są łatwo transportowane w głąb skóry. Dlaczego? Ponieważ ceramidy są lipidami i bez problemu przenikają przez warstwę lipidową naskórka, która zatrzymuje inne cząsteczki. Warto pamiętać także, że ceramidy są naturalnym składnikiem skóry, więc te zawarte w kosmetykach są dla niej neutralne – nie podrażniają jej, ani nie zwiększają ryzyka alergii. 

Jakie korzyści daje stosowanie kremu z ceramidami?

Krem z ceramidami działa ochronnie na skórę poprzez uszczelnianie bariery hydrolipidowej, chroniącej ją przed niekorzystnym wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Oznacza to, że kremy z ceramidami są dobrym rozwiązaniem gdy szukasz kremu szczególnie w okresie jesienno-zimowym (więcej o tym, jak dobrać najlepszy krem ochronny na zimę przeczytasz na naszym blogu). Właściwy krem uzupełniający niedobory ceramidów sprawia także, że skóra traci mniej wody, dzięki czemu staje się przyjemnie napięta i bardziej elastyczna, odzyskuje blask i witalność.

Skąd biorą się ceramidy w kosmetykach?

Ceramidy znajdujące się w kosmetykach mogą być pozyskiwane z kilku źródeł. W naturze można znaleźć przynajmniej dziewięć rodzajów ceramidów – pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Te, które są pozyskiwane z roślin nazywamy fitoceramidami i są to m.in. ceramidy z opuncji, malin, soi, kukurydzy, ryżu czy ziemniaków. Ceramidy wytwarzane syntetycznie nazywamy pseudoceramidami, a ich budowa jest podobna do tych naturalnie występujących w naszej skórze. Warto wiedzieć, że ceramidy są cząsteczkami dość trudnymi w obróbce laboratoryjnej. Dlaczego? Ponieważ rozpuszczają się jedynie w tłuszczach, do czego potrzebna jest wyższa temperatura, a ta z kolei niszczy ich struktury chemiczne. Wszystko to powoduje, że pozyskiwanie ceramidów z natury jest bardzo kosztowne, dlatego właśnie w ponad 90% kosmetyków znajdziesz pseudoceramidy, czyli ceramidy syntetyczne. Ale spokojnie –  proces pozyskiwania nie ma wpływu na pogorszenie przyswajania ceramidów przez Twoją skórę – ceramidy  syntetyczne działają na skórę równie korzystnie, jak te pochodzenia naturalnego. 

Co jeszcze warto wiedzieć o stosowaniu preparatów z ceramidami? By przyniosły najwięcej korzyści Twojej skórze, szukaj ceramidowych kosmetyków o tłustej konsystencji – czyli kremów. Tłusta formuła kremu gwarantuje, że ceramidy są w niej rozpuszczone i wnikną w Twój naskórek.

Jak stosować krem z ceramidami i jaki kupić?

Ceramidy możesz znaleźć zarówno w kremach przeznaczonych do nakładania na noc, jak i na dzień. Stosuj je tak często, jak potrzebuje tego Twoja skóra – np. jeżeli poddajesz się terapiom mającym silny wpływ na skórę (np. retinolowej lub z kwasami złuszczającymi) możesz potrzebować kilkukrotnego nałożenia kremu z ceramidami w ciągu dnia. Pamiętaj też, że kluczem do odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej naskórka jest pielęgnacja warstwowa – na krem z ceramidami zawsze nakładaj krem okluzyjny

Kiedy szczególnie warto sięgać po preparaty z ceramidami? 

Na koniec najlepsza wiadomość! Wszystkie te kremy z ceramidami – i wiele, wiele więcej – kupisz w Nabea! Zapraszamy na zakupy!

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Szybka wysyłka. Polecam.
2024-06-12
Bardzo dobrze wysyłki .
pixel